Wiedeń to stolica i największe miasto Austrii. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad rzeką Dunaj. W 2001 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nic dziwnego – Wiedeń to zdecydowanie perełka w Europie dla pasjonatów kultury i sztuki.
Jeśli chodzi o nas, to Wiedeń oczarował nas od pierwszego wejrzenia. Niesamowita architektura, szeroki wybór muzeów, wiedeńska opera… To miasto ma to wszystko. Do tego Wiedeń słynie z licznych terenów zielonych i parków, zajmujących prawie połowę powierzchni miasta – czego chcieć więcej?
Jak dostać się do Wiednia?
Aby dostać się z Polski do Wiednia, jest kilka wygodnych opcji transportu – wybór zależy od Twoich preferencji (czas, koszt, komfort). Główne sposoby to: pociąg (PKP Intercity oferuje bezpośrednie połączenia z wielu polskich miast), autobus (np. Flixbus), samochód (np. z Krakowa jest to ok. 5h jazdy), chociaż my najbardziej polecamy standardowo samolot. Bezpośrednie loty z Krakowa, Warszawy, czy Gdańska mamy kilka razy w tygodniu, a sam lot to ok. godzinka drogi. Szybko, tanio i wygodnie.
Jak dostać się z lotniska w Wiedniu do centrum?
Są taxi, są autobusy, ale najwygodniej jest… pociągiem. Do wyboru mamy City Airport Train (CAT), który w ok. 15 minut zabierze nas do centrum za ok. 14 euro, lub pociąg regionalny (S-Bahn S7) – tutaj czas przejazdu to ok. 25 minut, ale cena zaledwie 4.40 euro. Stosunek czasu do ceny zdecydowanie z przewagą pociągu regionalnego, toteż sami wybraliśmy tę opcję. Bilety zakupiliśmy w biletomacie po wyjściu z terminalu, po prawej stronie. Prosto z lotniska udaliśmy się na przystanek Landstraße Wien Mitte, skąd już dalej ruszliśmy do hotelu.
Co zjeść w Wiedniu?
W Wiedniu koniecznie trzeba spróbować klasycznej kuchni austriackiej, która łączy wpływy niemieckie, węgierskie, czeskie i włoskie. Do najbardziej klasycznych i zarazem naszych ulubionych dań należą: wiedeński sznycel, tafelspitz (gotowana wołowina), czy apfelstrudel (czyli taka wiedeńska szarlotka).
Jeśli chodzi o wiedeńskie uliczne jedzenie, to bardzo popularny (i uwielbiany przez nas! – wracaliśmy na niego sto pięćdziesiąt razy) jest wurst, czyli… kiełbaska. Nasza ulubiona to Kasekainer – gruba, grillowana kiełbasa z dodatkiem roztopionego sera. Absolutny hit – chrupiąca na zewnątrz, soczysta i serowa w środku. Jedliśmy ją w kilku lokalizacjach, ale najbardziej smakowała nam z budki w samym centrum – Kaiser Sausage Stand.
Jak poruszać się po Wiedniu?
Z racji tego, że Wiedeń to duże miasto, a niektóre atrakcje są od siebie sporo oddalone najrozsądniej jest poruszać się po mieście komunikacją miejską. My korzystaliśmy głównie z metra i tramwajów. Jeśli przyjeżdżacie na weekend, to najkorzystniejszą opcją jest kupić bilet czasowy na 72h – za jedyne 17,10 euro możecie jeździć po Wiedniu do woli! Bilet zakupicie na większości stacji metra w biletomacie.
Wiedeń – najważniejsze atrakcje
Przejdźmy do najważniejszych atrakcji Wiednia. Trochę ich jest, to miasto naprawdę ma wiele do zaoferowania, zacznijmy zatem…
Pałac Schönbrunn
Jest to dawna letnia rezydencja Habsburgów i jeden z najważniejszych zabytków Austrii. Zbudowany w stylu barokowym, liczy ponad 1 400 pomieszczeń, z czego część udostępniona jest do zwiedzania. Bielety można zakupić online tutaj. Warto wejść do środka, gdyż wnętrze pałacu jest naprawdę imponujące!
Wpisany na listę UNESCO, Schönbrunn był rezydencją cesarzowej Marii Teresy, a także miejscem narodzin i śmierci cesarza Franciszka Józefa. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Austrii.
Pałac otaczają rozległe, ozdobne ogrody, a na jego terenie znajduje się również najstarszy działający ogród zoologiczny na świecie. W ogrodach spędziliśmy naprawdę sporo czasu, są piękne i można się w nich naprawdę zrelaksować. Do zoo nie wchodzliśmy, gdyż nie jesteśmy zwolennikami tego typu obiektów, ale podobno jest całkiem fajne.
Pro tip: tuż za Pałacem Schönbrunn znajduje się wzgórze, na którego szczycie stoi imponująca budowla zwana Glorietta. Warto tam wejść, by podziwiać piękna panoramę pałacu, ogrodów i dużej części Wiednia.
Katedra św. Szczepana
Jest to najważniejsza świątynia Wiednia i symbol miasta. Znajduje się w samym centrum, na placu Stephansplatz. Zbudowana w stylu gotyckim, wyróżnia się charakterystyczną, kolorową dachówką i wysoką na 136 metrów południową wieżą, z której rozciąga się widok na Wiedeń. W katedrze odbywały się ważne wydarzenia, m.in. ślub i pogrzeb Mozarta.
Katedra jest doprawdy imponująca, z zewnątrz sprawia wrażenie kolosa. Wnętrze również robi imponujące wrażenie, szczególnie przy akompaniamencie niesamowitych koncertów, które właśnie w tej katedrze się odbywają. Mieliśmy szczęście uczestniczyć w jednej z prób do takiego kocertu i było to naprawdę niezapomniane przeżycie.
Pałac Hofburg
Ogromny kompleks pałacowy w centrum Wiednia, który przez wieki służył jako główna rezydencja dynastii Habsburgów. Obecnie mieści m.in. siedzibę prezydenta Austrii, Muzeum Sisi, czy Apartamenty Cesarskie. Pałac łączy style od gotyku po barok i klasycyzm, ponieważ był rozbudowywany przez kilkaset lat. Znajduje się tu również Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy oraz Biblioteka Narodowa. Pod względem architektonicznym prawdziwa perła, która cieszy oko! Bielty do Muzeum Sisi zakupicie tutaj.
Wiedeński ratusz
To chyba najpiękniejszy ratusz w wielkim mieście, jaki było dane nam do tej pory zobaczyć. Położony jest przy placu Rathausplatz. Został zbudowany w stylu neogotyckim w XIX wieku i do dziś pełni funkcję siedziby burmistrza i władz miasta Wiednia. Jego centralna wieża ma 98 metrów wysokości i jest zwieńczona figurą tzw. Rathausmana – symbolu miasta. To w jego okolicy odbywają się liczne wydarzenia, m.in. jarmark bożonarodzeniowy i letni festiwal filmowy.
Belweder
To z kolei barokowy kompleks pałacowy w Wiedniu, który składa się z dwóch pałaców – Górnego i Dolnego Belwederu, otoczonych przepięknymi ogrodami. Pałac był letnią rezydencją księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, a dziś mieści jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Austrii.
W Górnym Belwederze znajduje się kolekcja austriackiego malarstwa, w tym słynne dzieło Gustava Klimta – „Pocałunek”. Dolny Belweder pełni rolę muzeum sztuki barokowej i historycznej. Bilety online można zakupić tutaj.
Kościół św. Karola
Karlskirche to jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Wiedniu, zlokalizowany na Karlsplatz. Został zbudowany w latach 1716–1737 na cześć św. Karola Boromeusza, który był patronem ochrony przed dżumą. Karlskirche jest znana ze swojej akustyki – odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, szczególnie organowe i chóralne. Bilety wstępu do kościoła zakupicie tutaj.
Opera wiedeńska
Opera wiedeńska to jedna z najbardziej prestiżowych i znanych oper na świecie, a także symbol wiedeńskiej kultury muzycznej. Budynek w stylu renesansu i neorenesansu jest jednym z najbardziej imponujących zabytków Wiednia.
Fasada opery i jej wielka sala zachwycają przepychem, a budynek jest uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów operowych w Europie. Zgadzamy się w tym w 100%, to nasz ulubiony budynek w tym mieście.
Albertina
Galeria założona w 1768 jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik takich mistrzów jak Albrecht Dürer, Rembrandt, Monet, Picasso oraz wielu innych.
Muzeum ma również piękny taras widokowy na Wiedeń, który oferuje jeden z najlepszych widoków na miasto. To jedna z najfajniejszych miejscówek w centrum miasta w naszej opinii.
Plac Marii Teresy
Jest to jeden z najbardziej imponujących i rozpoznawalnych placów w Wiedniu, położony pomiędzy Muzeum Historii Sztuki a Muzeum Historii Naturalnej. Plac został zaprojektowany w drugiej połowie XIX wieku na cześć cesarzowej Marii Teresy, jednej z najważniejszych postaci w historii Austrii.
Na środku placu znajduje się pomnik Marii Teresy, wzniesiony w 1888 roku, przedstawiający cesarzową w towarzystwie rzeźb przedstawiających jej osiągnięcia w różnych dziedzinach, takich jak nauka, sztuka i wojsko. Pomnik otoczony jest przez sześć innych posągów przedstawiających ważne postacie z jej rządów.
Muzem Historii Sztuki
I choć muzeów w Wiedniu bez liku, to jest jednym z naszych ulubionych. W zasadzie jest to jedno z najważniejszych muzeów na świecie, które posiada niezwykłe zbiory obejmujące sztukę europejską od starożytności po XVIII wiek, w tym dzieła mistrzów takich jak Rubens, Rembrandt, Rafael Santi, Tycjan czy Caravaggio. Znajduje się tutaj słynna „Wieża babel” Pietera Bruegla. Bilety do muzeum zakupicie tutaj.
Museums Quartier
Jest to jedno z największych centrów kultury współczesnej na świecie, położone w samym sercu Wiednia. Na obszarze aż 90 000 m² mieści się ponad 50 instytucji kultury, w tym renomowane muzea takie jak Leopold Museum, Mumok (Museum of Modern Art Ludwig Foundation Vienna) i inne. Jest to także miejsce spotkań i relaksu – na przestronny dziedzińcach odbywa się wiele wydarzeń kulturowych zarówno dla dorosłych jak i dzeci.
Kolumna św. Trójcy
Jest to barokowy pomnik znajdujący się na ulicy Graben, w samym centrum miasta. Została wzniesiona w 1693 roku z polecenia cesarza Leopolda I jako wotum dziękczynne za ustanie epidemii dżumy, która nawiedziła Wiedeń w 1679 roku. Zachwyca bogactwem detali i rzeźb, przedstawiając m.in. Trójcę Świętą, anioły oraz postać cesarza w modlitewnej pozie.
Graben
Graben to jedna z najsłynniejszych i najstarszych ulic w centrum Wiednia. Jej historia sięga czasów rzymskich, a dziś jest eleganckim deptakiem z licznymi sklepami, kawiarniami i zabytkami. Na środku ulicy znajduje się wyżej wspomniana Kolumna Świętej Trójcy. Graben to popularne dziś miejsce spacerów i spotkań, które łączy bogatą historię z tętniącym życiem współczesnego Wiednia.
Dom Hundertwassera
Jest to niezwykły, kolorowy budynek mieszkalny w Wiedniu, zaprojektowany przez artystę Friedensreicha Hundertwassera. Powstał w latach 80. XX wieku i wyróżnia się nieregularnymi kształtami, kolorowymi fasadami oraz zielonymi dachami i balkonami obsadzonymi roślinami. Dom nie jest dostępny do zwiedzania wewnątrz, ale można go podziwiać z zewnątrz i naprawdę warto to zrobić i tu przyjść. Jest to jedna z tych bardziej oryginalnych atrakcji miasta.
Volksgarten
Volksgarten to piękny, publiczny park w centrum Wiednia, położony tuż obok Pałacu Hofburg. Został otwarty w 1823 roku jako pierwszy ogólnodostępny ogród miejski w Wiedniu. Elegnackie alejki, fontanny i wspaniałe różane rabatki sprawiają, że jest to idealne miejsce na relaks i spacer w sercu miasta.
Park miejski Stadpark
Skoro jesteśmy już przy pięknych parkach, to nie sposób nie wspomnieć o Stadpark. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków miejskich Wiednia, założony w 1862 roku. Znajduje się w centrum miasta i słynie z malowniczych alejek, stawów oraz bogatej roślinności. Odbywają się tu liczne festiwale, my trafiliśmy akurat na festiwal wina. Młodzi ludzie gromadzą się w parku organizując pikniki, atmosfera tego miejsca jest naprawdę wspaniała!
Naschmarkt
Jako fani lokalnych marketów udaliśmy się w to miejsce jak tylko nadarzyła się ku temu okazja! Jest to najsłynniejszy targ w Wiedniu, istniejący od XVIII wieku. Znajduje się niedaleko Karlsplatz i rozciąga się wzdłuż ulicy Wienzeile. Oferuje bogaty wybór świeżych produktów – owoców, warzyw, przypraw, serów, pieczywa, oraz kuchni z całego świata. Znajdziemy tu również liczne restauracje i bary. W soboty odbywa się tu popularny pchli targ. Zdecydowanie warto zajrzeć!
Molker Steig
Nieoczywista atrakcja miasta. Jedno z najstarszych i najbardziej klimatycznych miejsc w Wiedniu, z zachowaną średniowieczną zabudową, brukiem i wąskimi przejściami.
Spacerując tędy można poczuć atmosferę dawnego Wiednia. Niewielu ludzi tu dociera, dlatego jest to idealna miejscówka dla miłośników historii i spokojnych spacerów z dala od głównych szlaków turystycznych.
Wiener Prater
Jest to rozległy park publiczny w Wiedniu, znany przede wszystkim z Wielkiego Diabelskiego Młyna, jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta. Znajduje się tu całe wesołe miasteczko, które oferuje różnorodne atrakcje i gry, zarówno super fun dla dzieci jak i dorosłych. Pro tip: w wesołym miasteczku w większości miejsc można płacić tylko gotówką, zabierzcie jej więcej przed przybyciem na miejsce, bo lokalne bankomaty pobierają kolosalne kwoty za transakcje.
Spacer nad Donaukanal
Donaukanal jest położoną najbardziej na południe pierwotną odnogą Dunaju w Wiedniu. W obecnej formie ma 17,3 km długości i przepływa obok wiedeńskiej starówki. Kanał Dunajski można odkrywać statkiem i łodzią, cieszyć się atmosferą w jednym z wielu lokali na świeżym powietrzu wzdłuż kanału, lub spacerować jedną ze ścieżek wzdłuż kanału, jak my.
Leopoldsberg
Większości ludzi znane jest Kahlenberg – popularne wzgórze w Wiedniu, wznoszące się nad Dunajem. Jest znane z pięknych widoków na miasto oraz okoliczne tereny. Na szczycie znajduje się kościół św. Józefa, a także pomnik upamiętniający bitwę pod Wiedniem z 1683 roku, kiedy to wojska Jana III Sobieskiego pokonały Turków. Na kościele znajdziemy tablice upamiętaniające zarówno Jana III Sobieskiego, jak i papieża Jana Pawła II.
Niewielu ludzi dociera trochę dalej, a mianowicie na Leopoldsberg. To wzgórze jest jednym z najwyższych punktów w tej części miasta. Na jego szczycie znajduje się tajemniczy kościół, wokół którego trwają teraz prace renowacyjne. Miejsce oferuje bardzo podobne widoki na Wiedeń jak sąsiadnie Kahlenberg, ale możecie poprzebywać tutaj praktycznie w samotności, no może w towarzystwie kilku osób. I właśnie dlatego można tu tak naprawdę odpocząć. To jedno z naszych ulubionych miejsc w Wiedniu.
Inne atrakcje
To najważniejsze atrakcje w tym mieście, chociaż pisać o wszyskich można by bez końca. Innymi, wartymi zobaczenia miejscami są Pałac Sprawiedliwości (siedziba sądów i prokuratury),
czy budynek Parlamentu.
Spacerując ulicami tego miasta nie sposób nie zatrzymywać się co chwilę, by podziwiać piękną architekturę.
Mamy nadzieję, że nasz wpis zachęcił Was do odwiedzenia wspaniałej stolicy Austrii!
0 komentarzy